جمعی از کارگران شرکت سنگ‌آهن يزد با ارسال نامه ای خواستار انعکاس مشکلات خود شده‌اند.


چندي است كه نامه‌هاي متعددي به هفته‌نامه محلي … بافق مي‌نويسيم، به اميد آنكه درد دل ما را منعكس كنند و گوشه‌اي از فشارها و آلامي را كه بر ما مي رود، به مردم بگويند، اما دريغ از نگارش حتي يك جمله و امروز به شما پناه آورده ايم، تا ما را ياريگر باشيد كه خداوند شما را خير و بركت دهد انشاالله.

اما درد دل نانوشته ما

بيش از دو سال است كه با حضور پيمانكاران متعدد و بزرگ و كوچك در معدن چغارت بافق ـ تنها تامين كننده خوراك ذوب آهن اصفهان ـ حقوق بيش از 1400 نفر پرسنل پيمانكار اين مجموعه معدني تضييع شده و گاه ماه‌‌‌ها به تعويق مي افتد و اين موضوع بارها به اطلاع مسؤولان و مديرعامل شركت سنگ آهن رسيده است و حتي حدود 6 ماه قبل در گزارش اختصاصي سيماي استان يزد، موضوع از طريق مركز يزد بيان شد كه با واكنش تند و قلدرمآبانه مديريت شركت مواجه و باعث شد، شخصي كه اين مشكل را بيان كرده بود، مورد اذيت واقع و بارها به حراست شركت احضار و توبيخ شود.

نوروز امسال بسان سال گذشته، ما شرمنده دست هاي كوچك و غمين فرزندانمان بوديم و نتوانستيم حتي به قدر اسكناس 100 توماني به آنها عيدي دهيم، چرا كه با وعده و وعيد بسيار، نه تنها حقوق و مزاياي 4 ماه گذشته ما را ندادند، بلكه عيدي مصوب دولت را نيز پرداخت نكردند و فقط به پرداخت مبالغي در حد 20 هزار تومان به عنوان علي الحساب به ما بسنده كردند و حتي در هنگام پرداخت آن اعلام نمودند، هرگونه اعتراضي منجر به اخراج و عدم تمديد قرارداد شما خواهد شد و بسياري تهديد هاي ديگر.

ما جمع كثيري از كارگران شاغل در شركت سنگ آهن، مي خواستيم از وزارت كار و امور اجتماعي ـ وزارت صنايع و معادن ـ مجلس شوراي اسلامي و حتي خود رييس جمهور سؤال شود، آيا شما نيز تا به حال شرمنده دستان كوچك فرزندانتان بوده ايد ؟ آيا از خجالت ندادن عيدي تا پاسي از شب بيرون منزل بوده ايد؟ آيا از شرمندگي فرزندان اقوامتان تا امروز هفتم فروردين ماه بازديد عيدي رفته ايد ؟ آيا شلوار و پيراهن كهنه خود و همسرتان را شبانه از هم شكافته و به اندازه دختر و پسر كوچكتان دوباره دوخته ايد؟ آيا آخر شب به ميوه فروشي رفته ايد تا از ميوه هاي ارزان قيمت به اندازه خوردن فرزندانتان تهيه كرده ايد و خود به بهانه مرض قند به آن دست نزده ايد؟ يا اينكه حقوق ماهيانه خود را گرفته ايد ؟ عيدي مصوب دولت را خرج كرده ايد ؟ پاداش اضافه توليد گرفته ايد؟ در روز 28 اسفند از محل اعتبار فروردين ماه علي الحساب حقوق هم گرفته ايد!؟ ـ شايد اصلا معني علي الحساب را ندانيد، يا اصلا مزه آن را امتحان نكرده ايد ـ حضرات آقايان اينجا نيز جزيي از ايران اسلامي است ـ اينجا نيز خاك يزد است ـ اينجا نيز چشماني مانده به در است .

اين چشمان، منتظر عدالت شما هستند، منتظر استنطاق مديريت و مديراني كه از گرده ما مي خورند و هفته ها در اصفهان و شيراز و مشهد و تهران دسته جمعي به اتفاق مادر و پدر و مادر زن و پدر زن و خانواده از بيت المال مي خورند و با هواپيما به هزينه شركت از اين نقطه به آن نقطه مي روند و هيچ كس از آنها سؤالي نمي كند. اين نامه را به تمام روزنامه‌ها و سايت‌هايي كه مي‌‌دانيم مي‌فرستيم، هرچند كه مي‌دانيم الحق آنچه به جايي نرسد فرياد مظلوم است.


www.wsu-iran.org wsu_wm@yahoo.com