!رژیم جمهوری اسلامی ایران و رودررویی با مخالفین دگراندیش

نازنین جواهری شلمانی


مهر ١٣٨٧- اکتبر ٢٠٠٨


nazanin.javaheri@hotmail.com

جمهوری اسلامی از روز اول تسلط خود برفضای جامعه ایران وغلبه متکبیون برهمه ارکان کشور، از روستا تا شهر، از مدرسه تادانشگاه، چرخش همه امور را بر پایه برداشت ها و دریافت های رهبران مذهبی خویش بنا نهاد تا همه سوخت وسازهای جامعه ما به میدان عمل نیروهای سپاهی ، بسیجی، امنیتی ، اطلاعاتی ، لباس شخصی و حزب اللهی تعریف گردد. جدا از فرامین شداد و غلاظ، میدان داری خمینی بعنوان رهبر انقلاب، نمای بارز این سلطه طلبی را می توان تا حدی در فتوای قتل سلمان رشدی که توسط خمینی صادر شد ، تماشا نمود. رشدی پیشتر کتابهای بچه‌های نیمه‌شبدر سال ۱۹۸۱ ، شرم سال ۱۹۸۳ ، لبخند یوز پلنک سفری به نیکاراگوا را در سال ۱۹۸۷ نوشت و کتاب " آیه های شیطانی " چهارمین اثرنویسنده است که در سال ۱۹۸۸ چاپ گردید. این کتاب مضمون نبردی کیهانی میان خیر و شر را ترسیم می کند و درعالم خیال، فلسفه و طنز را در هم می آمیزد. کتاب اول بار در درون پاکستان و هند ، توسط حکام مرتجع آن مناطق تکفیر گردید، مسلمان های ساده دل را به خیابان ها ریخته و تعدادی نیز زیر دست و پا مانده و کشته شده بودند. تا آن وقت خمینی ساکت و آرم بود . وقتی از جانب مسئول اول سفارت وقت ایشان در ترکیه ، فردی به نام " باقری " کتاب را می یابد ، فصلی از آنرا ترجمه کرده و از طریق " حاج احمد " گریان به خمینی میرساند ، جناب ایشان که مترصد فرصت بود ، شمشیر را از رو بست و کمر به قتل نویسنده بست و درست یکسال بعد ازچاپ کتاب در انگلیس ، با صدور فتوای خمینی، چاپ ، ترجمه ، پخش و داشتن آن ممنوع و ریختن خون نویسنده و مترجم ، فروشنده و دارنده و خواننده ، حلال و محکوم به اعدام اعلام گردید!

خمینی طی فتوای قتل سلمان رشدی اینگونه نوشت : " بسمه تعالي ، انا لله و انا اليه راجعون، به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم، مؤلف کتاب «آیات شیطانی» که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‌باشند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس که در این راه کشته شود، شهید است ان شاء‌الله. ضمناً اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد. و السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاتة. روح‌الله الموسوی الخمینی ۲۹ بهمن ۱۳۶۷ / ۱۷ رجب " ( مطبوعات سراسر کشور) در واقع آنچه خمینی بعنوان " رهبر " مسلمین جهان در تاریخ ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ صادر کرد تا امروز به قوت خود باقی است .

آنچه به بازتاب عملی در آمدن این حکم بر می گردد و تا حدی زیادی می توان از آن بازتاب بین المللی یاد کرد. سازمان یابی تظاهراتی در ایران و در سطح نمازهای جمعه تهران و سراسر کشور ،آتش زدن پرچم انگلیس و حدت یابی تظاهرات بخصوص در پاکستان و هند که دولت انگلیس را به عکس العمل واداشت . بطوری که در خود انگلیس نیز نیروهای مسلمان هندی ، دست به تجمعات و تظاهرات چندی زدند. در برابر وزارت کشور انگلستان مسئولیت حمایت از سلمان رشدی را بعنوان شهروندی که اقامت انگلستان را داشت، برعهده گرفت و با گماردن محافظان دولتی از وی حمایت کرد.

در مقابل این عمل ِ دولت انگلیس، گروه ها ی اسلامی نیز بر موج سر و صدای خود افزودند . حتی سازماندهی ترور رشدی ، اول بار توسط ابراهیم عطایی، دانشجوی فلسفه دانشگاه تهران صورا گرفت . نامبرده هنگام ترور او کشته شد و سایت " حوزه علمیه تبیان " ، طی گزارشی نوشت : " شهادت طلب بسیجی، ابراهیم عطایی یکی از مجریان عملیات استشهادی علیه سلمان رشدی مرتد بود که جان بر سر رضای معشوق نهاد و درنهایت غربت ومظلومیت شهد شهادت نوشید. ... " (۱) بعد ترجوان لبنانی محمود مازح از اعضاء حزب الله لبنان ، از کسانی بوده که برای قتل رسدی اقدام کرد . آنگونه که گزارش شده است : "هنگام بمب گذاری در یک هتل در پدینگتون مرکز لندن، به خاطر نابهنگام عمل کردن بمب، کشته شد. (۲) نکته گفتنی این است؛ مدت ها بعد، سید علی خامنه ای نیز بعنوان جانشین خمینی و در مقام رهبری جدید ، در سال ۱۳۸۳ شمسی حکم خمینی را غیر قابل تغییر خوانده است و بعد از این نیز، برخی نهادهای دولتی از جمله تشکیلات" بنیاد ۱۵ خرداد " در پیوند با محافل بازار و هیئت های موتلفه، جایزه های کلان برای قتل سلمان رشدی تعیین کردند و هر سال بر مبلغ آن افزوده و آن را به چند صد میلیون تومان رسانده اند. پرسش این است چه چیزی خامنه ای را واداشته تا بعد از سال ها مسکوت ماندن فتوای خمینی ، وی با برجستگی بخشیدن به این حکم ضد انسانی - که بشریت مترقی و آزادیخواه ، آنرا را در سراسر جهان ، مقابل آزادی های مصرح در منشور حقوق بشر و میثاق های جهانی می شمارند- ، بار دیگر جان این نویسنده انگلیس را در مخاطره قرار دهد؟ از نگاه من پاسخ روشن است ؛ هم خمینی و هم خامنه ای برای پشت گرمی و همراه کردن باج خواهی های گروگانگیران لبنانی و اینکه در کل جهان اسلام ، جمهوری اسلامی خود را " ام القراء " جا بزنند و اعلام دارند ، ما ایم که حرف اول و آخر را میزنیم ، به این هیاهو و بلوا نیاز داشتند. حتی آدم متحجر و مفلوکی همچون خامنه ای برای ادامه سلطه طلبی و خودکامگی خویش ، تنها با تقویت تکيه گاه قابل اعتماد خود ، یعنی همان عناصر حزب الله و باندهای افراطی و مکتبی که می شود آنان را جريان فاشيستی جمهوری اسلامی ناميد، در راستای جلب اعتماد آنان به خود – علیرغم اینکه هیچگاه جثه خمینی در درون کشور و در جهان پیرامونی اسلامی ، تا به امروزنداشته وندارد- دست به چنین عملی زد تا بتواند چند صباحی به حیات ننگین خویش و همپاله گی های خود ادامه دهد.

امروز ازسویی، تمامی سردمداران حکومت گر یعنی کل نظام و از دیگر سو، شخص خامنه ای تا حدی متوجه این واقعیت شده اند که با ادامه خودکامگی ها نزدیک به سه دهه حکومت گری دینی ، نه فقط يک ملت را در مخالفت با خود می بينند، بلکه قطعا متوجه اين واقعيت نيز شده اند ، که نیروی وسیعی در درون کشور از زنان – جوانان – دانشجویان – اساتید مترقی - روشنفکران – کارگران – خانواده های زندانیان سیاسی – مادران و پدران – همسران ، خواهران و برادران و فرزندان اعدامی در سطحی وسیع و صفی توده ای در برابر اینان بوده و مرتب در حال پیشروی هستند . همانگونه که پیشتر یاد آور شدم ؛ اتخاذ این سیاست توسط خامنه ای ، درجهت همراه نمودن باندهای نظامی و وابسته کردن این گروه ها به خود وادامه حیات بخشیدن حکومت خویش است .

با اینهمه هیاهو و تبلیغ برای از قوه به فعل در آوردن فتوای خمینی ، رشدی نویسنده کتاب " آیه های شیطانی " در ژوئن سال ۲۰۰۷، از الیزابت دوم، ملکه پادشاهی متحده، به پاس خدماتش به عالم ادبیات، لقب شوالیه دریافت کرد. (۳) این اقدام ، هر چند در ایران نتیجه عکس داد ، ولی باعث واکنش‌های گسترده‌ مثبت و منفی در کشورهای مختلف ازجمله در برخی محافل داخلی انگلیس شد.

به گزارش سایت بی بی سی ، درهمین ارتباط محمد علی حسینی ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این اقدام، در کنفرانسی خبری در تهران گقت: " مدال دادن به یکی از منفورترین چهره‌ها در جهان اسلام، نمونه بارزی از ضدیت با اسلام در میان مقامات ارشد بریتانیاست" وافزود "تصمیم به ستایش از یک "مرتد"، بریتانیا را رودر روی مردم دیگر قرار می دهد." (۴)

بعبارتی رژیم جمهوری اسلامی در قبال صدور چنین فتوایی ، مادامیکه عکس العمل جهان غرب را دیدند ، فغان بر آوردند که جهان غرب نباید نه تنها در امور داخلی ما دخالت ورزد ، چنانچه عاقل است و فکر اندوختن سرمایه از بازارهای ایران است ، باید منت گزار چنین نظام و سرکردگانی باشد که ما جامعه ما را از شر وجودی مخالفان آنان از مجاهد گرفته تا همه کونیست های ریز و درشت ، پاک کردیم ، تا فرش زیر پایتان ، راحتی خیال شما برای سرمایه اندوزی از بازار بکر و بیکران هفتاد میلیون ایرانی را برای هر نوع عارت و چپاول ، از هر نظر مفره و خوشگوار جلوه گر سازد ...... در نوشته بعدی نشان خواهیم داد ، چگونه خمینی و رژیم اش ، مضمون همین فتوا را برای زودن همه دگر باشان جامعه ایران به خدمت گرفت .

سی ام سپتامبر ۲۰۰۸

1- http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=15650

2- Hezbollah’s Terrorist Threat to the European Union - Testimony before the House Committee on Foreign Affairs, Subcommittee on Europe

3- به گزارش سایت بی بی سی ؛ سلمان رشدی لقب شوالیه دریافت کرد : http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2007/06/070615_si-rushdie-knighthood.shtml

4- به گزارش سایت بی بی سی ،ایران: تقدیر از رشدی، مقابله با اسلام است : http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2007/06/070617_s-si-rushdi-iran.shtml


www.wsu-iran.org wsu_wm@yahoo.com