برگزاری مراسم یادبود کارگران جان باخته ی مس خاتون آباد در شهر سقز

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری


بهمن ١٣٨٧- ژانویه ٢٠٠٩


در روز جمعه 4/11/1387 جمع کثیری از کارگران شهر سقز در ساعت5/2 بعد از ظهر به مناسبت سالگرد حمله ی نیروهای سرمایه به صفوف کارگران خاتون آباد مراسمی را در گرامی داشت یاد قربانیان این فاجعه برگزار کردند.

ابتدا جلال حسینی مجری برنامه یک دقیقه سکوت را به یاد جان باختگان این حمله ی ددمنشانه ی سرمایه داران به صفوف کارگران خاتون آباد اعلام کرد. این سکوت با یک قطعه شعر از سوی یکی از حاضرین شکسته شد. سپس محمود صالحی که در مراسم حضور داشت، به ایراد سخنرانی پرداخت.

محمود صالحی در بخشی از صحبتهایش خطاب به کارگران و شرکت کنندگان مراسم یادبود کارگران خاتون آباد اشاره کرد: "چند سال پیش کارگران مس خاتون آباد کرمان، تنها به جرم مطالبه ی کار از زمین و هوا مورد حمله ی افراد مسلح قرار گرفتند. در این حمله ی وحشیانه 4 نفر از کارگران جان خود را از دست دادند و ده ها نفر دیگر زخمی و یا دستگیر شدند. به دنبال پخش این خبر جنبش کارگری جهان به حرکت درآمد و این حمله ددمنشانه را محکوم کردند. در این راستا کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های آزاد کارگران با فرستادن یک هیئت به ایران خواستار رسیدگی به پرونده ی قربانیان خاتون آباد شدند. از طرف دیگر کارگران ایران هم با اعلام حمایت از خانواده های قربانیان خواستار معرفی مسببین این جنایت شدند. اما تا به امروز، این عوامل که دست شان به خون کارگران رنگین است، به هیچ دادگاهی معرفی نشده اند. ما امروز در پنجمین سالگرد کارگران خاتون آباد خواستار محاکمه علنی و معرفی این قاتلان به افکار عمومی هستیم".1

این مراسم با بحث آزاد حول مسائل کارگری در ساعت 5 بعد از ظهر به پایان رسید.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
4/11/1387
www.komitteyehamahangi.com
komite.hamahangi@gmail.comwww.wsu-iran.org wsu_wm@yahoo.com